fadeedddff
DOLAR: 8.59 TL
EURO: 10.1 TL

SOSYALLEŞMEYE İHTİYACIMIZ VAR

69 kez görüntülendi

SOSYALLEŞMEYE İHTİYACIMIZ VAR
hemseri bilgi formu

Sosyalleşme demek, bireyin toplumun bir parçası haline gelmesi demektir. Toplumu oluşturan her bireyin sosyalleşmesi, o toplumun gelişmesi ve ilerlemesi için çok önemlidir. Sosyalleşmenin en etkili olduğu yer sivil toplum kuruluşlarıdır.

Birey sosyalleşerek, içinde yaşamış olduğu toplumun kültürü ve yaşantısıyla uyum içinde yaşayarak, üzerine düşen her sorumluluğun bilincinde olur.Böylece sorumluluğunu yerine getiren birey sayısı arttıkça, belediyelerin ve diğer tüm resmi ve özel kuruluşların işi de o derece azalacaktır.Tam tersi durumda, yani bireylerin sosyalleşme dışında kalması birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. İşte bu noktada belediyeler devreye girip, sosyal eğitici rol üstlenmelidir.

Örneğin yüksek sesle müzik çalan veya çevreye kötü koku ve görüntü saçan kimselerin kendileriyle ve toplumla sorunları var demektir. Bu sorunları tespit etmek ve çözmek belediyelerin sorumluluğu olmalıdır. Belediyeler yaptırım gücünü saklı tutarak, bu tür sosyalleşmenin dışında kalan bireylerin eğitimini sağlayabilir.

Belediyelerin, yardımamuhtaç olan ve sosyalleşmenin dışında kalan bireyleri eğitmesi ve yardım etmesi yeterli midir?Hayır, yeterli değildir. Çünkü Belediyeler sadece yardım yaparak ve eğiterek, ben görevimi yaptım diyemez çünkü belediyeler bu tür yardımları yaptıkça, bu insanların sayısı her geçen gün artacaktır Bu noktada asıl yapılması gereken; bu insanlara mesleki kurslar açmak ve onları iş sahibi yapmalıdır. Yani sadece yardım yaparak insanları tembelliğe alıştırmamak gerekir.

Onlara gerçekten yardım etmek ve toplumla uyumlu bir şekilde yaşamaları isteniyorsa, kalıcı bir çözüm bulunmalıdır. Bu kalıcı çözümde, iş olanakları sağlamakla olur. İş sahibi olanlar bir daha belediyeden veya herhangi bir yardım kuruluşundan yardım talebinde bulunmayacaktır.

Böylece belediyelerin sosyal yardımlarının arttığı değil, azaldığı görülecektir. 10.07.2021

Yakup YEŞİLTAŞ

Fatsa Dernekler Federasyonu

Başkanı

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık